Film program

  • Thu29.11.
  • Fri30.11.
  • Sat01.12.
  • Sun02.12.
  • Mon03.12.
  • Tue04.12.
  • Wed05.12.
  • Thu06.12.
  • Fri07.12.
  • Sat08.12.
  • Sun09.12.
  • Mon10.12.
  • Schikaneder
  • Top Kino Saal 1
  • Top Kino Saal 2
  • Stadtkino
  • Filmcasino
  • Gartenbaukino
  • Brunnenpassage
  • stand129

#Widerstand

Britta Schoening | DE
OmeU | 60 min

07.12.2018 / 17:30 - Top Kino Saal 2

<common.places 2>

Fiona Rukschcio | AT
OmeU | 74 min

02.12.2018 / 19:00 - Top Kino Saal 2

A Cambodian Spring

Chris Kelly | GB, KH
OmeU | 126 min

08.12.2018 / 18:00 - Schikaneder

A Dark Place

Javier Luque Martinez | AT
OmeU | 60 min

10.12.2018 / 20:00 - Stadtkino

A Day for Susana (Um Dia para Susana)

Giovanna Giovanini, Rodrigo Boecker | BR, DE, UK
OmeU | 85 min

05.12.2018 / 19:00 - Top Kino Saal 2

A Man Can Make a Difference

Ullabritt Horn | DE
OmdU | 89 min

06.12.2018 / 17:30 - Top Kino Saal 2

A Mother Brings Her Son to Be Shot

Sinéad O’Shea  | IE
OmeU | 84 min

01.12.2018 / 22:45 - Top Kino Saal 1

A Skin so Soft (Ta Peau si Lisse)

Denis Côté | CA, CH, F
OmdU | 94 min

30.11.2018 / 17:30 - Top Kino Saal 2

A Woman Captured

Bernadett Tuza-Ritter | HU
OmeU | 89 min

05.12.2018 / 20:15 - Top Kino Saal 1

Alicia

Maasja Ooms | NL
OmeU | 93 min

02.12.2018 / 15:30 - Top Kino Saal 1

Amal

Mohamed Siam | EG, LB, DE, FR, NO, DK, QA
OmeU | 83 min

29.11.2018 / 20:00 - Gartenbaukino

Amal

Mohamed Siam | EG, LB, DE, FR, NO, DK, QA
OmeU | 83 min

08.12.2018 / 20:15 - Top Kino Saal 1

Anomalie

Richard Wilhelmer | AT
OmeU | 81 min

01.12.2018 / 20:15 - Top Kino Saal 1

Anote's Ark

Matthieu Rytz | CA
OmeU | 77 min

06.12.2018 / 20:15 - Top Kino Saal 1

Beautiful Things

Giorgio Ferrero | IT
OmeU | 94 min

07.12.2018 / 22:45 - Top Kino Saal 1

Beautiful Things

Giorgio Ferrero | IT
OmeU | 94 min

07.12.2018 / 22:45 - Top Kino Saal 1

Bixa Travesty

Claudia Priscilla, Kiko Goifman | BR
OmeU | 75 min

03.12.2018 / 20:30 - Schikaneder

Brücken über Brücken

Kenan Kilic | AT
OF | 90 min

07.12.2018 / 18:00 - Schikaneder

Bushfallers

Nils Benjamin Keding | DE, CM
OmeU | 59 min

03.12.2018 / 20:15 - Top Kino Saal 1

City of Ghosts

Matthew Heineman | US
OmeU | 90 min

02.12.2018 / 19:00 - Brunnenpassage

City of the Sun (Mzis qalaqi)

Rati Oneli | GE, US, QA, NE
OmeU | 100 min

30.11.2018 / 21:30 - Top Kino Saal 2

Complicit

Heather White, Lynn Zhang | US, CN
OmeU | 89 min

09.12.2018 / 18:00 - Schikaneder

Die Kunst der Widerrede

Gereon Wetzel, Melanie Liebheit | AT, DE
OF | 97 min

03.12.2018 / 17:45 - Top Kino Saal 1

Djon África

João Miller Guerra, Filipa Reis | PT, BR, CV
OmeU | 95 min

01.12.2018 / 15:30 - Top Kino Saal 1

Donbass

Sergei Loznitsa | DE, UA, FR, NL, RO
OmeU | 121 min

08.12.2018 / 17:45 - Top Kino Saal 1

Dreaming Under Capitalism (Rêver sous le capitalisme)

Sophie Bruneau | BE
OmeU | 63 min

09.12.2018 / 15:30 - Top Kino Saal 1

Easy Lessons

Dorottya Zurbó | HU
OmeU | 78 min

04.12.2018 / 20:15 - Top Kino Saal 1

Easy Lessons

Dorottya Zurbó | HU
OmeU | 78 min

06.12.2018 / 19:30 - stand129

Ex Shaman (Ex Pajé)

Luiz Bolognesi | BR
OmeU | 82 min

07.12.2018 / 21:30 - Top Kino Saal 2

Expanded Shorts - Closed

various |
|

02.12.2018 / 17:30 - Top Kino Saal 2

Expanded Shorts - Closed

various |
|

07.12.2018 / 22:45 - Schikaneder

Expanded Shorts - Open

various |
|

30.11.2018 / 22:45 - Schikaneder

Expanded Shorts - Open

various |
|

03.12.2018 / 19:00 - Top Kino Saal 2

Free Men

Anne-Frédérique Widmann | CH
OmdU | 90 min

30.11.2018 / 20:30 - Schikaneder

Game Girls

Alina Skrzeszewska | FR, DE
Omdu | 90 min

05.12.2018 / 20:30 - Schikaneder

Germania

Lion Bischof | DE
OmeU | 77 min

02.12.2018 / 17:45 - Top Kino Saal 1

In this documentary, Lion Bishop enters the closed cosmos of the striking fraternity Corps Germania in Munich. The film follows the members through forced push ups and stultifying rituals, allowing the men speak for themselves. (EL)

Gewinnerfilm Austrian Competition: THE EUROPEAN GRANDMA PROJECT

Alenka Maly | AT
OmdU | 80 min

09.12.2018 / 20:15 - Top Kino Saal 1

The Austrian Competition Award goes to:

THE EUROPEAN GRANDMA PROJECT by Alenka Maly

Gewinnerfilm International & Expanded Shorts Competition: The Family & The Space Shuttle Challenger

Rok Bicek // Cecilia Araneda |
|

09.12.2018 / 17:45 - Top Kino Saal 1

The Award for International Competition goes to:
THE FAMILY by Rok Biček

The Award for Expanded Shorts goes to:

THE SPACE SHUTTLE CHALLENGER by Cecilia Araneda

Gewinnerfilm Jugend + Schüler_innenwettbewerb: WELCOME TO SODOM

Florian Weigensamer & Christian Krönes | AT
OmeU | 92 min

09.12.2018 / 19:00 - Top Kino Saal 2

The Youth Jury Award goes to:

WELCOME TO SODOM by Florian Weigensamer & Christian Krönes

Gewinnerfilm Up & Coming: THE FEELING OF BEING WATCHED

Assia Boundaoui | US
OmeU | 105 min

09.12.2018 / 20:30 - Schikaneder

The Award for Up & Coming Competition goes to:

THE FEELING OF BEING WATCHED by Assia Boundaoui

Giants and the Morning After (Händelser I Ydre)

Alexander Rynéus, Malla Grapengiesser, Per Bifrost | SE
OmeU | 86 min

06.12.2018 / 19:00 - Top Kino Saal 2

Girl

Lowri Roberts | UK
OF | 5 min

30.11.2018 / 20:15 - Top Kino Saal 1

Pre-movie to Night Comes On

Good Luck

Ben Russell | FR, DE
OmeU | 143 min

08.12.2018 / 21:30 - Top Kino Saal 2

Visual artist Ben Russel portrays two groups of miners doing the same thing at opposite ends of the world: extracting the soil's treasure and, above all, exploiting themselves. A hypnotic and hallucinative movie experience. (EL)

Habitat

Emerson Culurgioni, Jonas Matauschek | DE
OmeU | 79 min

03.12.2018 / 21:30 - Top Kino Saal 2

Hard Paint (Tinta Bruta)

Filipe Matzembacher, Marcio Reolon | BR
OmeU | 118 min

01.12.2018 / 22:45 - Schikaneder

IBI

Andrea Segre | IT
OmeU | 64 min

01.12.2018 / 18:00 - Schikaneder

In the Name of Your Daughter

Giselle Portenier | CA, TZ
OmeU | 84 min

04.12.2018 / 17:45 - Top Kino Saal 1

Island of the Hungry Ghosts

Gabrielle Brady | DE, AU, UK
OmeU | 94 min

01.12.2018 / 17:45 - Top Kino Saal 1

Iuventa

Michele Cinque | IT, DE
OmdU | 84 min

07.12.2018 / 20:30 - Schikaneder

Iuventa - The Future is Ours to See

Micele Cinque | IT, DE
OmdU | 84 min

29.11.2018 / 09:00 - Rathaus

Journey Through a Small Hole in a Glove

Anna Schwingenschuh | AT, DE
OmeU | 104 min

30.11.2018 / 18:00 - Schikaneder

Kalès

Laurent Van Lancker | BE
OmeU | 63 min

02.12.2018 / 20:30 - Schikaneder

Kein Halbes Leben

Sybille Bauer | AT
OmeU | 70 min

03.12.2018 / 18:00 - Schikaneder

Killing Jesus (Matar a Jesús)

Laura Mora Oretega | CO
OmeU | 99 min

02.12.2018 / 20:15 - Top Kino Saal 1

Kinshasa Makambo

Dieudo Hamadi | CD, FR, CH, DE, NO
OmeU | 75 min

30.11.2018 / 17:45 - Top Kino Saal 1

Madame Rosa (La Vie Devant Soi)

Moshe Mizrachi | FR
OmeU | 105 min

06.12.2018 / 20:00 - Stadtkino

MATHIAS

Clara Stern | AT
OmeU | 30 min

03.12.2018 / 20:30 - Schikaneder

Pre-movie to Tranny Fag

Night Comes On

Jordana Spiro | US
OF | 86 min

30.11.2018 / 20:15 - Top Kino Saal 1

Night Comes On

Jordana Spiro | US
OF | 86 min

07.12.2018 / 19:30 - stand129

Obscuro Barroco

Evangelia Kranioti | FR, GR
OmeU | 60 min

01.12.2018 / 20:30 - Schikaneder

Of Fathers and Sons

Talal Derki | DE, SY, LB
OmeU | 98 min

03.12.2018 / 20:00 - Stadtkino

Ohne diese Welt

Nora Fingscheidt | DE, AR
OmeU | 115 min

08.12.2018 / 19:00 - Top Kino Saal 2

Pèp Souvren

José Hiriart | CA
OmeU | 92 min

02.12.2018 / 18:00 - Schikaneder

Passengers (Pasažéri)

Jana Boršková | CZ
OmeU | 77 min

06.12.2018 / 18:00 - Schikaneder

Primas

Laura Bari | CA, AR
OmeU | 100 min

08.12.2018 / 22:45 - Top Kino Saal 1

Rabot

Christina Vandekerckhove | BE
OmeU | 93 min

01.12.2018 / 21:30 - Top Kino Saal 2

Rote Erde Weißer Schnee

Christine Moderbacher | AT
OmeU | 71 min

04.12.2018 / 20:30 - Schikaneder

Silas

Anjali Nayar, Hawa Essuman | CA, ZA, KE
OmeU | 80 min

08.12.2018 / 15:30 - Top Kino Saal 1

Silence is a Falling Body (El Silencio es un Cuerpo que cae)

Agustina Comedi | AR
OmeU | 75 min

04.12.2018 / 21:30 - Top Kino Saal 2

Silvana

Mika Gustafson, Olivia Kastebring, Christina Tsiobanelis | SE
OmeU | 95 min

01.12.2018 / 19:00 - Brunnenpassage

Silvana

Mika Gustafson, Olivia Kastebring, Christina Tsiobanelis | SE
OmeU | 95 min

08.12.2018 / 20:30 - Schikaneder

Sultry (Mormaço)

Marina Meliande | BR
OmeU | 94 min

30.11.2018 / 19:00 - Top Kino Saal 2

Syria‘s Disappeared

Sara Afshar | UK
OmeU | 50 min

07.12.2018 / 19:00 - Top Kino Saal 2

This documentary tells the hidden story of tens of thousands of men and women, disappeared by the Syrian regime into clandestine detention centres. Based on evidence smuggled out of Syria, the film follows survivors of detention centres and war crimes investigators as they fight to bring the perpetrators to justice.

The Chinese Will Come

Tanja Brzakovic | RS
OmeU | 72 min

06.12.2018 / 21:30 - Top Kino Saal 2

The Demon Disease (La Maladie Du Démon )

Lilith Kugler | DE
OmeU | 82 min

10.12.2018 / 18:00 - Schikaneder

The Distant Barking of Dogs

Simon Lereng Wilmont | DK, SE, FI
OmeU | 90 min

06.12.2018 / 20:15 - Filmcasino

The European Grandma Project

Alenka Maly | AT
OmdU | 80 min

05.12.2018 / 17:45 - Top Kino Saal 1

The Family (Družina)

Rok Bicek | SI
OmeU | 106 min

05.12.2018 / 19:30 - stand129

The Family (Družina)

Rok Bicek | SI
OmeU | 106 min

07.12.2018 / 20:15 - Top Kino Saal 1

The Feeling of Being Watched

Assia Boundaoui | US
OmeU | 105 min

30.11.2018 / 22:45 - Top Kino Saal 1

The Judge

Erika Cohn | PS, US
OmeU | 82 min

07.12.2018 / 17:45 - Top Kino Saal 1

The Limits of Work (Hranice práce )

Apolena Rychlíková | CZ
OmeU | 70 min

02.12.2018 / 15:45 - Schikaneder

The Lovers of Public Benches (Les Amoureux des Bancs Publics)

Gaia Vianello, Juan Martin Baigorria | IT, TN
OmeU | 69 min

08.12.2018 / 22:45 - Schikaneder

The Next Guardian

Arun Bhattarai | BT, HU
OmeU | 74 min

01.12.2018 / 15:45 - Schikaneder

The Poetess

Stefanie Brockhaus, Andreas Wolff | DE, AE
OmeU | 89 min

06.12.2018 / 17:45 - Top Kino Saal 1

The Queen Of Ireland

Conor Horgan | IE
OmeU | 86 min

10.12.2018 / 18:30 - Top Kino Saal 2

The Silence of Others

Almudena Carracedo, Robert Bahar | ES, US
OmeU | 95 min

01.12.2018 / 19:00 - Top Kino Saal 2

The Son (Le Fils)

Alexander Abaturov | RU
OmeU | 71 min

05.12.2018 / 18:00 - Schikaneder

The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsow

Askold Kurov | EST, PL, CZ
OmeU | 75 min

10.12.2018 / 20:30 - Schikaneder

The Venerable W. (Le Vénérable W.)

Barbet Schroeder | FR, CH
OmeU | 100 min

05.12.2018 / 21:30 - Top Kino Saal 2

Theatre of War (Teatro de Guerra)

Lola Arias | AR, ES
OmeU | 81 min

08.12.2018 / 15:45 - Schikaneder

Those Who Come, Will Hear (Ceux qui Viendront, L‘entendront)

Simon Plouffe | CA
OmeU | 77 min

01.12.2018 / 17:30 - Top Kino Saal 2

Tricky Women Shorts

|
|

04.12.2018 / 18:00 - Schikaneder

Welcome To Sodom

Florian Weigensamer & Christian Krönes | AT
OmeU | 92 min

05.12.2018 / 19:00 - Gartenbaukino

When The War Comes (Až Prijde Válka)

Jan Gebert | CZ, HR
OmeU | 76 min

02.12.2018 / 20:15 - Filmcasino

Women of the Venezuelan Chaos (Femmes du Chaos Vénézuélien)

Margarita Cadenas | FR, VE
OmeU | 83 min

06.12.2018 / 20:30 - Schikaneder

Workin' for a Livin’ - Der Traum von der besten Arbeit

Kuratiert von Marija Milovanovic & Julia Fabrick |
| 65 min

04.12.2018 / 19:00 - Top Kino Saal 2

YOUKI Shorts

|
|

08.12.2018 / 17:30 - Top Kino Saal 2
2018-11-29
2018-11-30
2018-12-01
2018-12-02
2018-12-03
2018-12-04
2018-12-05
2018-12-06
2018-12-07
2018-12-08
2018-12-09
2018-12-10